Mega Event Gecaching Party 2023 we Wrocławiu

Keszerzy z różnych stron świata w weekend 25-27 sierpnia 2023 zawitali do Wrocławia na „Mega Event Gecaching Party 2023”. Jest to największe w Polsce spotkanie pasjonatów geocachingu - największej międzynarodowej gry terenowej, która zrzesza w swoim gronie ponad 3 mln zarejestrowanych użytkowników. Geocaching to forma nowoczesnej turystyki łącząca różnorodne technologie (Internet, nawigacja satelitarna, aplikacje mobilne, serwisy komputerowe) z klasyczną turystyką i elementami gier terenowych.

WroMatrix

Jedną z atrakcji towarzyszących MEGA była publikacja nowego geoarta w kształcie Krasnala. Seria umiejscowiona w okolicach Lasu Rędzińskiego zawiera 81 keszy o wszystkich kombinacjach wyceny trudności zadania oraz terenu. Pierwsze publikacje najtrudniejszych zagadek pojawiły się 17.08.2023 i można tę datę uznać za symboliczne rozpoczęcie atrakcji związanych z MEGA. Codziennie, aż do 25.08.2023 pojawiały się coraz łatwiejsze zagadki. W tworzenie projektu WroMatrix zaangażowanych było 22 keszerów z okolic Wrocławia. W efekcie ich pracy na geocachingowej mapie pojawiła seria, która prezentuje naprawdę wysoki poziom różnorodnych zagadek i maskowań. Trudnością było nie tylko rozwiązanie zagadek, ale i dojechanie z centrum do lasu na obrzeżach miasta, więc tylko najwytrwalsi podołali temu zadaniu. Szczegóły projektu WroMatrix

T5 Kayak Cito

Event T5 Kayak CITO (GCABR3T) był pierwszym spotkaniem weekendu pod hasłem MEGA. Spotkanie rozpoczęło się w piątek 25 sierpnia 2023 nad Odrą nieopodal Harcerskiego Ośrodka Wodnego “Stanica”. Już w południe pierwsi uczestnicy wyposażeni w kajaki, kamizelki ratunkowe, wiosła, rękawiczki, worki na śmieci oraz chwytaki wypłynęli na wodę. Celem było sprzątniecie śmieci pływających w rzece i w pobliżu linii brzegowej w rejonie Biskupina - od Kładki Zwierzynieckiej aż do Wyspy Opatowickiej. Sprzątanie było zabezpieczone łodzią motorową oraz 2 osobami z Odra Center. Wydarzenie zostało sfinansowane przez Credit-Agricole Bank Polska w ramach akcji Czysta Odra, a śmieci zostały odebrane przez firmę Ekosytem.

Wydarzenie było perełką wśród wydarzeń pod hasłem CITO (Cache In Trash Out), ponieważ miało trudność terenu 5. Pogoda tego dnia dopisała i wraz z upływem czasu coraz więcej chętnych keszerów dołączało. Oficjalnie swoje uczestnictwo zalogowało w serwisie 147 uczestników (stan na 08.09.2023).

Po 17.00, gdy już event się zakończył, wielu uczestników udało się na wspólne poszukiwania skrytek w okolicy. W pobliżu Jazu Opatowickiego właściwie można powiedzieć, że odbywał się osobny, nieformalny event. Wielu keszerów skorzystało z okazji, aby zalogować skrytkę T5, która wymagała sprzętu pływającego i z tego względu jest bardzo rzadko znajdowana. W tak dużej grupie keszerów znaleźli się jednak ludzie wyposażeni w sprzęt pływający i można było skorzystać z okazji do wspólnego podjęcia. Niektórzy przywieźli swoje dmuchane kajaki i deski, byli także tacy którzy skorzystali po prostu z materaca dmuchanego:)

Meet, Greet & Let's Party Started!
Wrocław 2023

Drugim oficjalnym wydarzeniem towarzyszącym MEGA było spotkanie powitalne w Marinie Kleczków (GCABCT2). O 19.00 keszerzy stawili się tłumnie, by wpisać swoją obecność na pomysłowych łódeczkach umocowanych na patyczkach w piasku. Była możliwość spokojnie odpocząć po dniu pełnym wrażeń na leżakach, cieszyć się ciepłym letnim wieczorem, zimnymi napojami i widokiem na wodę. Najważniejsze jednak było towarzystwo innych keszerów, możliwość poznania nowych ludzi, spotkania starych znajomych i przede wszystkim rozmowy o geocachingu i nie tylko. Swoje uczestnictwo zalogowało 305 osób (stan na 08.09.2023).

EVENT MEGA
GEOCACHING PARTY 2023 WROCŁAW

W sobotę 26.08.2023 już od godziny 8.00 ponad 30 wolontariuszy pracowało pełną parą by wszystko było przygotowane na przyjęcie gości. Głównym miejscem wydarzenia była wrocławska Mediateka przy pl. Teatralnym, gdzie o 10 keszerzy zjawili się tłumnie by wziąć udział w wydarzeniu. Keszerzy byli sprawnie kierowani przez wolontariuszy do rejestracji, gdzie można było odebrać pakiet startowy w postaci identyfikatora z programem wydarzenia razem z okolicznościową smyczą i drewniakiem. Swój udział w wydarzeniu na listach obecności potwierdziło 1031 osób z 11 krajów: Polski, Czech, Słowacji, Austrii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Luksemburga i Hiszpanii.

Pod względem frekwencji impreza bardzo szybko przebiła pułap poprzednich eventów z cyklu Geocaching Party.

 • Kraków 2016: 253 osoby
 • Kraków 2017: 456 osób
 • Kraków 2018: 521 osób
 • Warszawa 2019: 611 osób
 • Gdynia 2022: 454 osoby
 • Wrocław 2023: 804 osoby (stan logów 27.10.2023).

Uczestnicy wpisywali się do krasnoludkowego logbooka umieszczonego na zewnątrz Mediateki. Logbookowy krasnoludek z biegiem czasu pod wpływem twórczości keszerów zamienił się w wampira, teleportował w czasie do 2028 a na koniec jeszcze dostał kataru:)

W Mediatece na uczestników czekał sklepik eventowy z pamiątkami z eventu w postaci blaszek trakowalnych, kubków, magnesów i koszulek a także sklepy CrazyCache.pl oraz Keszomaniacy.pl z bogatą ofertą produktów. Była także możliwość obejrzenia wystawy niezwykłych drewniaków oraz zdjęć ciekawych maskowań. Najmłodsi uczestnicy mogli skorzystać m.in. z malowania twarzy w punkcie dla dzieci, uczestniczyć w wycieczce z przewodnikiem po Wrocławiu dla dzieci oraz cieszyć się podarunkami od firmy Trefl w postaci puzzli. Nie mogło też zabraknąć miejsca na tradycyjną wymianę TravelBugów oraz wymianę drewniaków.

Dużą atrakcją eventu była możliwość spotkania i zrobienia sobie zdjęcia z maskotką Geocachingu czyli Signal The Frog. Signal wpisał się w rejestracji, uściskał wielu uczestników a nawet zawitał na warsztaty wspinaczkowe, choć zrezygnował z wejścia na drzewo:) Na koniec spotkania zostało wykonane grupowe zdjęcie z drona uczestników pod Teatrem Lalek połączone z prezentacją wybuchu wulkanu ekipy z Krainy Wygasłych Wulkanów.

Chętni mogli także obejrzeć najlepsze geocachingowe filmy przesłane na konkurs GIFF (geocachingowy festiwal filmowy).

KONKURSY

QUIZ WIEDZY O GEOCACHINGU

Uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy o geocachingu odpowiadając na pytania w formularzu internetowym. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem a pytania były trudne nawet dla zaawansowanych graczy, ponieważ na 40 pytań najlepszym uczestnikom udało się odpowiedzieć poprawnie na 36. Na podium znalazł się znany team dadoskawina i holoskawina oraz Ryszard, którzy otrzymali nagrody. Pełne wyniki znajdują się tutaj, a poprawne odpowiedzi można sprawdzić tutaj.

KONKURS FOTOGRAFICZNY W KESZOOBIEKTYWIE

Podczas eventu była możliwość obejrzenia wystawy 81 zdjęć nadesłanych na konkurs. Zdjęcia dotyczyły 3 kategorii: Skrytki, Geopejzaże, Kesze i ludzie. Uczestnicy spotkania głosowali na karteczkach otrzymanych przy rejestracji.

Nagroda publiczności powędrowała do autora zdjęcia nr 73 (Gruby_Piesek), które zebrało 62. Na drugim miejscu znalazło się zdjęcie nr 50 (32 głosy) a na trzecim nr 80 (24 głosy).

Jury wybrało zdjęcie nr 60 autorstwa Tramyard w kategori skrytki, zdjęcie nr 57 autorstwa QbaPL w kategorii geopejzaże oraz zdjęcie nr 73 autorstwa Gruby_Piesek w kategorii kesze i ludzie.

Strona konkursu

KONKURS MEGA MASKOWANIE

Na konkurs dotyczący maskowań wpłynęło 6 prac, wygrało maskowanie autorstwa _Teodor_ (1 miejsce), Gliper (2 miejsce), xlud (3 miejsce).

Strona konkursu

KONKURS DREWNIAKOWY

Konkurs dotyczył zaprojektowania drewniaka eventowego. Przesłano 12 prac, można było kupić komplet drewniaków zaprojektowanych przez uczestników kupić podczas eventu. Nagroda powędrowała do użytkowników Hipogrys (1 miejsce), Ślimaki39 (2 miejsce), Radioaktywni (3 miejsce). Publiczność wybrała natomiast pracę autorstwa Ślimaki39 (1 miejsce), rodzinka_szalona (2 miejsce), Hipogrys (3 miejsce).
Strona konkursu

WYKŁADY

Podczas eventu można było pogłębić swoją geocachingową wiedzę ze szczególnym uwzględnieniem geologii uczestnicząc w wykładach:

 1. 'Podróże geologiczne w czasie: od Gondwany przez Frankfurt do Przedgórza Sudeckiego z przystankiem we Wrocławiu' - Prezentacja PIG-PIB
 2. Giełda regionów –prezentacja regionów na keszerskie wycieczki (Geocaching w Parku Narodowym Gór Stołowych)
 3. 'Krasnoludy kopią głębiej... Czy Tolkien korzystał z geologicznego repozytorium?' - Wykład PIG-PIB
 4. 'Czy to koniec Geocachingu?' - Spotkanie z twórcami podcastu: Między Keszami
 5. Geocaching dla początkujących (aplikacje Geocaching i Cachly)

WARSZTATY

Podczas eventu można było skorzystać z szerokiej oferty warsztatów:

 1. Warsztaty Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB: geo-zabawy dla najmłodszych (i nie tylko) oraz rozpoznawanie skał i skamieniałości
 2. Warsztaty laboratoryjne: 4 Żywioły - Geopark KWW
 3. Warsztaty xWG – wykonaj swojego drewniaczka (technika decoupage)
 4. Warsztaty software: projekt GC (zbiorcze logowanie TB), geocaching toolbox, scenariusze WIGO, aplikacja do logowania keszy zbiorczo, aplikacja do planowania tras dla geokeszerów

SPOTKANIE Z LACKEY I RECENZENTAMI

Bardzo szczególnym momentem eventu było spotkanie z wyjątkowymi gośćmi: Lackey, dyrektorem marketingu z centrali HQ z Seattle, oraz z recenzentami. Uczestnicy mieli możliwość bliższego poznania recenzentów a także zadawania pytań.

Na spotkanie przybyli wszyscy recenzenci z Polski a także dwóch z Czech oraz jeden ze Słowacji. Event odwiedzili: Genevieve, Przygodnik, Galician Reviewer, GeoawarePL2, Pomeranians, Varsovian Reviewer, Carpatia, Alex Reviewer, Robin_Reviewer, FroggyBear a po oficjalnym spotkaniu z uczestnikami dojechało jeszcze dwoje: GEO Sova oraz Cenarius.

GEOCACHINGOWY SPACER NA ORIENTACJĘ

Pomysł na zorganizowanie geocachingowego biegu na orientację w ramach Geocaching Party 2023 zrodził się w głowach dwóch nastoletnich keszerów Wiktora – Geo_W0LF i Filipa – Filip07, którzy są jednocześnie zawodnikami sekcji biegów na orientację klubu sportowego WKS Śląsk Wrocław. Poprzez organizację niniejszego wydarzenia chcieli przybliżyć społeczności keszerskiej tę dyscyplinę sportu.

W zabawie wzięło udział 11 zespołów (blisko 30 osób). Rywalizacja miała miejsce na terenie Promenady Staromiejskiej we Wrocławiu (na odcinku od ul. Piotra Skargi do ul. Oławskiej). Zabawa polegała na odnalezieniu i potwierdzeniu, na podstawie otrzymanej na starcie mapy, siedmiu punktów kontrolnych, na których umieszczone zostały specjalne lampiony z perforatorami oraz kartki z zadaniami.

Wszyscy uczestnicy ukończyli bieg i potwierdzili wszystkie punkty kontrolne, ale nie wszystkim udało się prawidłowo rozwiązać wszystkie zadania. Ukończyć bezbłędnie rywalizację udało się jedynie trzem ekipom. Zwyciężył zespół Ainka-in-love, który zdobył maksymalną ilość punktów w najkrótszym czasie. Dwa drugie miejsca przyznano ekipom: Pasażerka i elZiRA, które również poprawnie rozwiązały wszystkie zadania, a dotarcie do mety zajęło im dokładnie tyle samo czasu.

KRASNALOWA GRA MIEJSKA

Jedną z dodatkowych atrakcji Geocaching Party we Wrocławiu była Krasnalowa Gra Miejska. Uczestnicy gry mieli za zadanie odwiedzić 26 wrocławskich krasnali, przy których były umieszczone kody QR. Każdy kod zawierał fragment hasła, które należało odgadnąć. Wygrywa osoba, która prawidłowo odczyta wszystkie fragmenty hasła oraz powróci do punktu startu w jak najkrótszym czasie.

Gra rozpoczęła się w Parku Staromiejskim o godzinie 11:00. Na start zgłosiło się 25 uczestników. Każdy otrzymał mapę z punktami, które należy odwiedzić, oraz kartę gry do zapisu odczytanego hasła. Na wykonanie zadania było przeznaczone maksymalnie 2h.

Zwyciężył użwytkwnik imp0nderabilia (czas: 45 min), drugie miejsce zajął użytkownik kati1988 (czas: 53 min) a trzecie XxMELONIKxX (czas: 55 min).

WARSZTATY T5

Szczególnym zainteresowaniem uczestników cieszyły się warsztaty ze zdobywania skrytek o trudności terenu 5. Wiele takich skrytek wymaga sprzętu do wspinania się po linie zwisającej z drzewa. Niezawodni skcepticalknowledge oraz dykvo przygotowali dla uczestników bezpieczne stanowisko do wspinania na pobliskim drzewie, przeprowadzili szkolenie z obsługi sprzętu i odpowiedzieli na wiele pytań. Śmiałkowie mogli także spróbować swoich sił samodzielnie wspinając się na drzewo i kilkanaście osób z tej ekscytującej możliwości skorzystało.

WYCIECZKI Z PRZEWODNIKIEM PO WROCŁAWIU

Bardzo ciekawą propozycją dla uczestników była tradycyjna forma zwiedzania, czyli wycieczka z przewodnikiem. Wycieczki po zabytkach Wrocławia z licencjonowanymi przewodnikami miejskimi były prowadzone w języku polskim, angielskim niemieckim i czeskim. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wycieczka geologiczna podczas której uczestnicy przeszli od Katedry aż na Politechnikę Wrocławską oraz wycieczka dla dzieci.

Midnight City Express Party 2023 (GCAB34D)

Po intensywnym dniu pełnym wrażeń miało miejsce jeszcze dodatkowe spotkanie keszerów. Najwytrwalsi o 23.00 dotarli na event nad Odrą przy bulwarze Xawerego Dunikowego, gdzie oczy cieszy piękna panorama Ostrowia Tumskiego. Na spotkanie wraz z uczestnikami przybył także deszcz, który jednak nie odstraszył keszerów, gdyż swoją obecność zalogowało 221 uczestników (stan na 08.09.2023). Uczestnicy mogli wymienić się wrażeniami z dnia pełnego atrakcji i wpisać się do logbooka w postaci zegarów.

Pożegnalnik Geocaching Party 2023

Ostatnim punktem bogatego programu MEGA było spotkanie pożegnalne przy Dworcu Głównym we Wrocławiu (GCAAN9X). O 13.00 keszerzy spotkali się by wpisać się do logbooka na torbie podróżnej, podzielić się wrażeniami, pożegnać, wymienić kontakty i ruszyć w drogę powrotną do domów - obecność zalogowało 210 uczestników (stan na 08.09.2023).

PODSUMOWANIE

To MEGA było wyjątkowe nie tylko z uwagi na bardzo bogaty i ciekawy program, doskonałą organizację i rekordową frekwencję, ale przede wszystkim z powodu wspaniałej, życzliwej atmosfery. Uczestnicy wrócili do domów bogatsi o niezapomniane doświadczenia, miłe wspomnienia, drewniaki, travelbugi i nowe znajomości a cały event to było + 100 punktów do radości z Geocachingu. Dziękujemy! Do zobaczenia za rok w Krakowie!
Tekst: LwicaCoKica

ORGANIZATORZY

j_janus, Lokua, T-Mac2, K-6, LwicaCoKica

WOLONTARIUSZE

Asilllith, Spiderowie, skepticalknowledge, sielski1989, Ziarno, Sqakwis, lipcio82, Matii2011, aniolmaj, DraQ, Kangoros, Westman, evergreen, Kubala45, Wiesia K, nadulka, dykvo, herinek.x, Dziaberlak, LuckyDragonPL, Klima_89, Rabio, Pararasta, seeK, Jozkam, mama Filipa, Filip07 CopernicusHigh, Archaja, QbaPL, Asusik666, SzymcioT

AUTORZY KESZY WROMATRIX

AL_OL_AN_KA, Asillith, Dziaberlak, Einsteinus, EverGreen0, hsiale, Iksnigo, j_janus Kanguros, Kubala45, legen_dary, lipcio82, LwicaCoKica, Pararasta, PtakDziubDziub, Sielski1989, skepticalknowledge, T-Mac2, Xlud, Ziarno, Ziemeo

EVENT WSPARLI

 1. Marszałek Województwa Dolnośląskiego
 2. Credit Agricole
 3. Trefl
 4. Odra Centrum
 5. Koleje Dolnośląskie
 6. ekosystem
 7. PTTK Oddział Wrocławski
 8. Jegger zabudowy, Gostyń
 9. ALU-SV Sp. z o.o., Długołęka
 10. Sklepy CrazyCache.pl, Keszomaniacy.pl
 11. Szkoła Podstawowa nr 63 we Wrocławiu
 12. Mediateka
 13. Fundacja Dolina Nadziei
 14. Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy
 15. Politechnika Wrocławska
 16. Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów

PATRONAT

 1. Honorowy Patronat Prezydenta Wrocławia
 2. Honorowy Patronat Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego
 3. Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy
 4. Miejska Biblioteka Publiczna
 5. Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii
 6. Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów